E K O L O G I J A
E K O L O G I J A
Cvetanje Tise – Fenomen koji oduzima dah
Tiski cvet je prastara grupa insekata koja je živela na Zemlji pre dinosaurusa, još u doba karbona, u razdoblju od pre 290 do 350 miliona godina.
Pored toga što je prirodni fenomen on je i indikator čistoće reke, jer kada je zagađenje veliko i jednom uništi tiski cvet, on se više nikada ne pojavljuje na tom mestu.
Tiski cvet koji tri godine živi u mulju jednom godišnje izlazi na površinu vode da bi produžio svoju vrstu, ali i odmah skončao, dok iza njih na reci ostaju cvetovi, kao prizor koji očevice ostavlja bez daha.
Sudeći prema dostupnim podacima, ovaj prirodni fenomen se može videti samo na Tisi i na reci Jangcekjang u Kini. Nekada su jedinke Tiskog cveta bile rasprostranjene i po drugim većim rekama Evrope, a danas je Tisa skoro jedino utočište ove vrste.
Ovaj fenomen je samo jedan od razloga da ne zaboravimo da je naša dužnost pri donošenju odluka o budućim investicijama odgovornost za ono što ostavljamo budućim generacijama.
Naša rešenja primenjena u vakuumskom sistemu za sakupljanje otpadnih voda imaju značajne prednosti u smislu ekologije u odnosu na klasične gravitacione sisteme kao i kanalizacione sisteme pod niskim pritiskom (potisni sistemi) zbog sledećih karakteristika:
1. Hermetičnost same vakuumske šahte i prodora kroz njene zidove kao i hermetičnost vakuumskih vodova na direktan način utiče na sprečavanje zagađivanja zemljišta usled eksfiltracije otpadne vode iz sistema za razliku od klasičnih gravitacionih sistema kod kojih usled sleganja često dolazi do pukotina na krtim PVC cevovdima ili do propuštanja na spojevima cevi,
2. Osnovna tehnološka karakteristika da su vakuumski vodovi pod stalnim podpritiskom izdvaja ove sisteme od sistema pod niskim pritiskom u situacijama kada dođe do oštećenja cevovoda kada u vakuumskom sistemu sa jedne strane pri pojavi oštećenja dolazi do gubitka vakuuma odnosno korisnik odmah zna da je nastao problem i može da ga locira i otkloni, a sa druge strane dejstvo podpritiska ne dozvoljava da dođe do eksfiltracije i zagađenja za razliku od sistema pod niskim pritiskom gde korisnik do pojave veće havarije i zagađenja nemože da zna da je do oštećenja došlo i da se otpadna voda pod pritiskom izbacuje u okolno zemljište i time direktno zagađuje okolina,
3. Hermetičnost vakuumskih vodova sa druge strane pored nemogućnosti eksfiltracije isto tako onemogućava i infiltraciju podzemnih, procednih i atmosferskih voda u sistem čime vrši indirektan uticaj na zaštitu životne sredine usled smanjene količine otpadne vode koja se dovodi do postrojenja za prečišćavanje kao i usled ujednačene koncentracije otpadne vode za razliku od drugih slučajeva u kojima dolazi do razblaživanja otpadne vode usled infiltracije što negativno utiče na proces prečišćavanja i u većini slučajeva dovodi do ispiranja mikrobiologije postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za čij ponovni oporavak treba utrošiti dodatna sredstva i više meseci vremena za postizanje nivoa kvaliteta prečišćavanja pre nastanka štete. Iskustva komunalnih preduzeća u Srbiji ukazuju da je kod klasičnih sistema dotok otpadnih voda na postrojenje za prečišćavanje u kišnom periodu uvećan čak do neverovatnih 6 puta (600%) u odnosu na sušni period za razliku od vakuumkih sistema gde je samo 20% do 30%.
Uzmajući sve ovo u obzir implementacijom Redivac vakuumskog sistema investitor nije „samo“ učinio veliku stvar u zaštiti životne sredine već je ostvario i velike uštede u investiciji i budućoj ekploataciji.
Redivac
vakuumski interfejs ventil
je srce svakog Redivac vakuumskog sistema. Visok kvalitet izrade i njegove vrhunske performanse su osnov pouzdanog i efikasnog funkcionisanja sistema.
Sabirno-Usisna
Vakuumska Jedinica
Komplet vakuumske šahte, vakuumskog interfejs ventila i ostale funkcinalne opreme za sakupljanje i otpremanje otpadne vode u vakuumsku mrežu.
Vakuumska stanica
Pumpna stanica sa funkcijom sakupljanja otpadne vode iz vakuumske mreže stvaranjem podpritiska u vakuumskom rezervoaru i njenog otpremanja potisnim vodom do recipijenta.
Monitoring i SCADA
Nadgledanje parametara funkcionisanja Sabirno-Usisne Vakuumske Jedinice.
Prenos podataka i upravljanje sa udaljene lokacije dispečerskog centra.
Redivac vakuumska kanalizacija
Redivac je lider na tržištu vakuumske kanalizacije.
Tamo gde svest o očuvanju prirode i gde teški uslovi gradnje čine konvencionalne gravitacione sisteme nedovoljnim i neekonomičnim, Redivac-ovi vakuumski sistemi visokih performansi mogu ponuditi značajno smanjenje ukupnih troškova projekta sa maksimumom zaštite životne sredine.
Tehnologija vakuumske kanalizacije je idealna u područjima koja su ravna sa visokim nivoom podzemne vode, stenovitim terenom i peščanim predelima ili za posebne primene kao što su razuđena sela ili sela izgrađena na šipovima. Redivac-ov cevovod malog prečnika je postavljen približno jedan metar ispod nivoa terena, smanjujući troškove zemljanih radova i do 4 puta. Otpadna voda se transportuje vakuumom do vakuumske stanice odakle se zatim potisnim vodom dostavlja do postrojenja za prečišćavanje ili do nekog postojećeg gravitacionog kolektora.